Oliwa z oliwek extra virgin - niezrównany eliksir młodości.

08-08-2016

Niejednej z nas, drogie panie, zdarza się z zazdrością podziwiać urodę Hiszpanek, Włoszek, Francuzek czy Greczynek. Klimat, dieta, styl życia i uwarunkowania genetyczne- doszukujemy się przyczyn ich lepszego zdrowia i wyglądu. To wszystko ma znaczenie, jednak spożywanie zdrowych, nienasyconych tłuszczy jest również bardzo istotne.

Przeciętny mieszkaniec kraju basenu Morza Śródziemnego spożywa miesięcznie ok 1 litra oliwy z oliwek, podczas kiedy Polacy taką ilość spożywają w ciągu roku.

Nazywana „płynnym złotem” bądź też „eliksirem młodości”, oliwa znana jest i doceniana od zarania dziejów. Stanowi podstawę diety śródziemnomorskiej, a 17.11.2010 oficjalnie została wpisana na Listę Arcydzieł Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO.

Dokonując wyboru oliwy z oliwek należy zwrócić uwagę na jej jakość. Ta najbardziej wartościowa pochodzi z oliwek najlepszych gatunków, zbieranych ręcznie, tłoczonych nie później niż w ciągu 24 godzin od zbioru, na zimno (extra vergine), co oznacza, że oliwa osiąga pokojową temperaturę podczas tłoczenia i nie jest sztucznie podgrzewana. Wytłoczona oliwa przechowywana jest w specjalnych pojemnikach ze stali nierdzewnej, co pozwala na utrzymanie stałej, niskiej temperatury niezależnie od warunków zewnętrznych. Oliwa po wytłoczeniu "leżakuje" około 2 miesięcy, ponieważ bezpośrednio po wytłoczeniu jest mętna. Niemniej ta przed „leżakowaniem”, czyli niefiltrowana, zwana Novello też jest super i ma swoich zagorzałych fanów. Jednym z niezwykle ważnych wyznaczników wysokiej jakości oliwy jest jej kwasowość, im niższa tym lepiej ( <0,15%).

Oliwa z oliwek extra vergine to prawdziwy eliksir długowieczności i dobrego zdrowia. Nie zawiera soli i jest produktem bezglutenowym. Jest bogata w cenne polifenole, minerały takie jak: fosfor, potas i żelazo, witaminy z grupy B, witaminy E i C oraz prowitaminę A. Oliwa z oliwek extra virgin spowalnia rozwój miażdżycy, obniża ilość złego i podnosi poziom dobrego cholesterolu, zapobiega tworzeniu się wolnych rodników, a także redukuje ryzyko zachorowania na astmę czy też chorobę nowotworową. Ponadto wspomaga prawidłową pracę jelit i odmładza skórę.

Nie ma wątpliwości, że oliwa z oliwek extra virgin to najzdrowszy ze wszystkich tłuszczów, nie bez przyczyny od wieków uznawany za symbol zdrowia i urody.

Warto już dziś włączyć ją na stałe do naszej diety, połączona z ziołami i przyprawami stanowi idealny sos do sałatki, w wielu potrawach może zastąpić masło, nadaje się również do smażenia.

2 łyżki oliwy z oliwek extra virgin (oczywiście tej najwyższej jakości) z sokiem z połówki cytryny wypijane codziennie rano zaraz po przebudzeniu są najlepszym kosmetykiem i „suplementem” diety.

Doceńmy także jej wyjątkowe właściwości pielęgnacyjne. Oliwa z oliwek powoduje, że skóra staje się gładka, miękka, odświeżona i nawilżona. Możemy stosować ją do pielęgnacji ciała, włosów oraz paznokci.