Makarony z pszenicy DURUM

08-08-2016

W codziennym zaganianym życiu często sięgamy po białe pieczywo i niezdrowe przekąski, ponieważ nie mamy czasu na przyrządzanie zdrowych posiłków, a co za tym idzie nie dostarczamy naszym organizmom odpowiedniej ilości błonnika czy wartościowych zbóż. Dlatego więc sięgając po makaron warto wybierać ten, który wyprodukowano z mąki z pszenicy durum.

Durum to odmiana pszenicy charakteryzująca się twardym ziarnem i wysoką zawartością białka, nawet do 40% wyższą niż zwykła pszenica. Makarony wyprodukowane z pszenicy Durum zawierają również większą ilość makro- i mikroelementów.

 

Makaron jest jednym z głównych filarów zarówno kuchni włoskiej jak i kuchni sycylijskiej. Ten najlepszy sycylijski makaron wytwarzany jest ze 100% mąki z pszenicy durum uprawianej na Sycylii oraz z dobrej jakości wody. Są jednak dwa dodatkowe czynniki, dzięki którym makaron sycylijski produkowany artigianale smakuje tak doskonale (znacznie lepiej niż jakikolwiek inny):

  • Wytłaczanie

  • Specyficzne metody suszenia.

Makaron, zwłaszcza ten o bardziej złożonych kształtach musi „utrzymać” na swej powierzchni sosy. Jest to możliwe dzięki nadawaniu mu kształtów w formach z brązu. Formy te, chociaż drogie, są niezbędne, aby makaron  zachował swą chropowatą strukturę. Po tym jak makaronowa forma jest już wycięta następuje suszenie, proces ten zachodzi w niskiej temperaturze oraz  w określonym czasie (ok. 50 godzin), co z kolei ma wpływ na zachowanie koloru i wszystkich wartości odżywczych. Dopiero, kiedy makaron całkowicie wyschnie jest pakowany. Dzięki temu makaron doskonale smakuje, szybciej się gotuje, a sosy doskonale do niego „przywierają”.  

Szczególnie wartościową i wartą uwagi odmianą pszenicy Durum jest pszenica khorasan (tzw. kamut). Kamut to twarda pszenica Durum o dużych i twardych ziarnach złocistego koloru.

Naukowcy z uniwersytetu we Florencji dowiedli, że u osób spożywających produkty zbożowe (pieczywo, mąki, makarony i zbożowe przekąski) wykonane z użyciem pszenicy khorasan, w przeciągu kilku tygodni odnotowano obniżenie poziomu złego cholesterolu przy jednoczesnym wzroście poziomu potasu i magnezu we krwi.

Co ciekawe osoby nietolerujące glutenu zauważają, że dobrze służą im wyroby z pszenicy khorasan, które również zawierają gluten. Być może przyczyna leży w tym, że pszenica khorasan jest pszenicą starożytną, która nie była modyfikowana ani krzyżowana. Coraz więcej osób docenia tę odmianę pszenicy i sięga chętniej po mąki i makarony z tego a nie innego ziarna.