Jednym z symboli Sycylii jest słońce ponieważ przez ponad 300 dni w roku świeci w tym rejonie i to właśnie jemu kuchnia sycylijska zawdzięcza smak i doskonałą jakość. W nim dojrzewają przepyszne, aromatyczne warzywa i owoce – podstawa sycylijskiej kuchni. Sycylia to wyspa obfitości. Na żyznych, wulkanicznych glebach wszystko rośnie łatwo, dojrzewa szybko, smakuje wyśmienicie. I zapewne to jakość produktów sprawia, że ta prosta kuchnia nie ma sobie równych w świecie.
Ogromne znaczenie dla wyjątkowości smaków Sycylii mają również dary otaczających wyspę mórz, m.in. tuńczyk i miecznik łowiony w głębokich wodach Morza Tyreńskiego, sardynki, sardele czy też łatwo dostępne świeże małże, krewetki, kalmary, ośmiornice i inne owoce morza.
Mówiąc o kuchni sycylijskiej nie sposób pominąć burzliwą historię wyspy, która zapisała się również na talerzach. Sycylijczycy potrafili w niezwykły wręcz sposób zaadaptować obce zwyczaje i smaki do swoich własnych tradycji, dlatego na talerzu sycylijskim znajdziemy elementy greckie, arabskie i oczywiście włoskie. Współczesna kuchnia sycylijska bazuje na makaronach z pszenicy durum, warzywach, oliwkach i oliwie, ziołach, przyprawach, owocach, migdałach i pistacjach, rybach i owocach morza, serze pecorino a tradycyjne przepisy stanowią niezwykły tygiel smaków.
Typowe dla kuchni sycylijskiej przetwory są produkowane niemal przez cały rok ze świeżych warzyw i ziół. Obok wszechobecnych pomidorów, bardzo popularny jest bakłażan, papryka, karczochy, oliwki, kapary czy dziki koper
Jeśli chcesz posmakować Sycylii, spróbuj koniecznie Pasta alla norma, dania wywodzącego się z Katanii, stanowiącego połączenie makaronu przyrządzonego z bakłażanem i sosem pomidorowym posypanego wędzonym lub słonym serem ricotta. Wśród tradycyjnych sycylijskich past jest również Spaghetti al nero di seppia, czyli makaron barwiony na czarno atramentem kałamarnic. W okolicach stolicy- Palermo, bardzo popularna jest Pasta con le sarde, to makaron gotowany z sardynkami, koprem włoskim, orzeszkami piniowymi i rodzynkami. Wszystkie z wymienionych past to prawdziwe delicje! Sycylijczycyprzygotowując potrawy na bazie makaronówdodają do nich spore ilości najwyżej jakości, sycylijskiej oliwy z oliwek extra virgin.
Daniem popularnym na Sycylii, dostępnym właściwie na każdym kroku są ryżowe kule z mięsem lub warzywami- tzw. arancino. Zapiekanki warzywne, warzywno-mięsne czy też makaronowo-warzywne często pieczone pod przykryciem parmezanu również należą do typowych dań sycylijskich.
W tej wyjątkowej kulinarnej wycieczce nie można zapomnieć o słodkościach. Do najpopularniejszych na wyspie należą: cannolo siciliano czyli kruche, lekko wytrawne w smaku rurki nadziewane słodką ricottą z dodatkiem pistacji lub kandyzowanych owoców, a za prawdziwą chlubę sycylijskiego cukiernictwa uważana jest cassata czyli biszkoptowe ciasto z serem ricotta z dodatkiem kandyzowanych owoców i marcepana.
Poznawaj z nami smaki Sycylii i przekonaj się sam, które z dań będą Twoimi ulubionymi…